SYMBOLE

W dzisiejszych czasach obrazy i symbole są wszechobecne. W większości w ogóle sobie tego nie uświadamiamy – ale żyjemy w świecie, w którym jesteśmy otoczeni przez tysiące różnych znaków, liter, znaków drogowych, symboli obecnych przy pracy na komputerze, jak na przykład ikony, logo firm, formuły matematyczne itd. Symbole zawsze są nośnikiem znaczenia dla obserwatora, mają nam coś mówić, niezależnie czy rozumiemy to tylko ,racjonalnie”, czy raczej podświadomie jako „język duszy”.

Symbole zawierają informacje w skompresowanej formie. Także nasz mózg myśli symbolami, jak pokazują badania neurologów i językoznawców. Symbole są językiem podświadomości i mogą dostarczać nam wartościowych informacji. A te impulsy mogą mieć nawet na nas uzdrawiający wpływ, ponieważ wiemy dziś, że energia i pola informacyjne określają również naszą fizjologic i biochemię. Bywało, że wielcy wynalazcy, jak na przykład Thomas Alva Edison albo laureat Nagrody Nobla Albert Einstein, najpierw widzieli rozwiązanie problemu we śnie w formie obrazu.

Nowsze badania z zakresu neurologii potwierdzają, że symbole są podstawą naszego myślenia. Neurolodzy porównują mózg z jego ponad 100 miliardami komórek nerwowych i ponad 100 milionami synaps z komputerem: Mózg jest komputerem – to nasz hardware – nasz duch jest rodzajem oprogramowania, można powiedzieć, że to software. A językiem ducha są wewnętrzne obrazy w formie symboli, które są podstawą naszej zdolności myślenia, naszej wewnętrznej komunikacji. Jednak pewien aspekt bardzo wyraźnie odróżnia ludzki mózg od komputera: symbole (informacje) są zawsze połączone z emocjami.

Większość symboli duchowych oraz codziennych – opiera się na kilku podstawowych kształtach, jak koło, trójkąt, kwadrat, krzyż, szewron, fala i spirala czy ich kombinacje.

Symbole pomagają w uporządkowaniu pełnego tajemnic świata wokół nas. Sprawiają, że człowiek zaczyna żyć w harmonii ze sobą samym, ze wspólnotą otaczających go ludzi oraz z Kosmosem. Carl Gustav Jung głosił, że człowiek potrzebuje ogólnych idei i przekonań, które nadadzą sens jego życiu i umożliwią mu odnalezienie swego miejsca we Wszechświecie. Taką rolę pełnią właśnie symbole. Posługiwanie się symbolami należy do najbardziej cha- rak erystycznej cechy rodu ludzkiego. Niektóre z nich liczą sobie po kilka tysięcy lat i ciągle są używane. Inne zaś pojawiły się stosunkowo niedawno. Związane są zarówno z przekazem słownym, jak i graficznym. Zawierz- my swojej intuicji. Ona nam podpowie, który z nich prze- mawia do nas najpełniej oraz który jest w danej chwili najbardziej przydatny. Mowa symboli jest często niezrozumiała dla tych, którzy chcieliby je pojmować dosłownie. Jest drogą dla osób, którzy dzięki nim pragną odnaleźć drogę ku własnemu wnętrzu. Chcą też wyzwolenia ogromnych potencjałów wewnętrznych, które tkwią w nas wszystkich.

Niektóre posiadają zdolność przywracania porządku i harmonii, która przenika wszystkie poziomy naszej psychiki. Chodzi przede wszystkim o symbole jaźni, czyli psychicznego centrum człowieka, jednoczącego jego sferę świadomą i nieświadomą. Myli się ten, kto sądzi, że oddziaływanie symboli i kształtów dotyczy tylko sfery psychicznej. Dziś mamy wiele dowodów na to, że znajduje również odzwierciedlenie – nie w warstwie fizycznej.

Oddziaływanie symboli jest tak potężne, że wpływa korzystnie np. na wzrost roślin czy samopoczucie człowieka. Można tego doświadczyć nie tylko subiektywnie, ale też zmierzyć parametry fizjologiczne potwierdzające to oddziaływanie.

1. „Promieniujące symbole ” Leszek Matela
2. „Uzdrawiające symbole ” Petra Neumayer

KOLORY

Wpływ kolorów na ludzkie zachowanie i emocje to fascynujący temat, który od wieków intryguje zarówno psychologów, jak i artystów. Od starożytnych kultur po współczesne badania naukowe, ludzie zawsze byli zafascynowani tym, jak kolory wpływają na nasz nastrój, psychikę i sposób myślenia. Kolory otaczają nas wszędzie – od naturalnych pejzaży po wnętrza naszych domów, od ulicznego krajobrazu po ubrania, które nosimy na co dzień. Każdy kolor ma swoje unikatowe właściwości, które wywołują różnorodne emocje i zachowania.

Kolory bardzo subtelnie wpływają na nasze samopoczucie i zachowanie. Dzieje się tak dlatego, że nasza percepcja kolorów ściśle wiąże się z reakcjami emocjonalnymi. Reakcje emocjonalne są wywołane przez nasz układ nerwowy. Kiedy patrzymy na dany kolor, informacje o tym kolorze przetwarza nasz mózg i stwarza odpowiednie skojarzenia emocjonalne. Każdy kolor ma swoje unikatowe właściwości, które wywołują różne reakcje emocjonalne u różnych ludzi. Co więcej znaczenie kolorów może być kulturowo uwarunkowane, co oznacza, że różne kultury mogą przypisywać kolorom różne znaczenia i symbolikę Ważną role odgrywa nasza otwartość i intencja.

Kolory w naszym życiu odgrywają wyjątkową rolę. Jak widać, mogą mieć różne znaczenie kulturowe. Kolory wykorzystujemy w marketingu, architekturze, w psychologii. Mogą podkreślać nasz nastrój oraz osobowość. Wpływają na nasze postrzeganie przestrzeni oraz mogą regulować nasze emocje. Jednakże moc kolorów do dziś nie jest jednoznaczna. Każdy z nas indywidualnie

INTENCJA

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pretium nisi feugiat nisi gravida, eget rutrum ligula placerat. Aenean id elit dolor. Suspendisse malesuada varius odio. Praesent efficitur, odio at dictum fringilla, leo dolor ornare nulla, quis condimentum enim arcu id magna. Phasellus congue hendrerit dolor id commodo. Suspendisse potenti. Duis pulvinar non ligula ut ullamcorper. Nulla eget mattis mauris. Etiam et erat sagittis libero tincidunt scelerisque. Etiam in finibus massa. Sed non faucibus nibh. Nunc elementum felis vel nibh fermentum euismod.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pretium nisi feugiat nisi gravida, eget rutrum ligula placerat. Aenean id elit dolor. Suspendisse malesuada varius odio. Praesent efficitur, odio at dictum fringilla, leo dolor ornare nulla, quis condimentum enim arcu id magna. Phasellus congue hendrerit dolor id commodo. Suspendisse potenti. Duis pulvinar non ligula ut ullamcorper. Nulla eget mattis mauris. Etiam et erat sagittis libero tincidunt scelerisque. Etiam in finibus massa. Sed non faucibus nibh. Nunc elementum felis vel nibh fermentum euismod.

Scroll To Top
Close
Close
Close

My Cart

Shopping cart is empty!

Continue Shopping

This will close in 0 seconds